טסים לאיטליה - מה תשתו ?

הגעתם לארץ המגף ! מה תשתו ? - למרות שהאיטלקים לא ידועים כשתיינים גדולים, מרביתם נוהגים לשתות לעיתים תכופות ולרוב לא יסתפקו בכוס משקה אלכוהולי אחת בארוחה.


יין הוא המשקה הפופולרי ביותר במדינה, אך אליו מצטרפים משקאות רבים נוספים, כשהמוכר הידוע מביניהם, בעיקר בצפון המדינה הוא: האפרול שפריץ. אז מה תשתו באיטליה ? - להלן המדריך המלא:


1 אפרול שפריץ – 11% אלכוהול

אפריטיף, אשר עשוי בגרסתו הנפוצה מ: פרוסקו (יין מבעבע) + אפרול + מי סודה

קוקטייל אלכוהולי ששורשיו בעיר פדובה, במחוז ונטו שבצפון איטליה.

מוגש לרוב עם : קרח, פלח תפוז (או כל פרי הדר אחר) ולעיתים גם זית.

משקה גרסאות נוספות: לדו - שפריץ עם קמפרי במקום אפרול נקרא "שפריץ מריר".

האפרול דומה מאוד לקמפארי, וההבדל ביניהם הוא שהור מתקתק יותר ופחות אלכוהולי, ובעל צבע כתום זוהר


2 קאמפארי - 20%-28% אלכוהול

משקה אלכוהולי אדום מתוק–מר, המורכב מכ- 60 סוגי עשבים, קליפות תפוזים ותבלינים.

1862 - הקמפרי שהינו בעל 20-28 אחוזי אלכוהול, יוצר במילאנו בשנת 1862 ע" י בעל בית הקפה "קפה קמפרינו" בעיר, שהיה גם רוקח בהשכלתו ולפרנסתו הקודמת. המתכון המדויק להכנת הליקר לא שונה מעולם והוא מהווה סוד משפחתי של משפחת קמפרי.

הצלחת המשקה הביא להקמת קבוצת קמפרי, יצרנית המשקה. על פי נתוני הקבוצה משמשים בהכנת המשקה 86 סוגים של שורשי צמחים, עשבים, תבלינים ופירות.


כדי להפוך את צבעו של הקמפרי לאטרקטיבי יותר, לוקח אותו בחור חופן תולעי שני, מייבש וטוחן אותן לאבקה האדומה שהופכת את הקמפרי החיוור לנוזל בעל לוק מפתה. לא בכדי הודבק לקמפרי השם "תשוקה אדומה"

משנת 2006 החליטו לחדול מהשימוש בתולעי השני וכיום הצבע נוצר מקליפות רימון וצבע מאכל אדום. סוד הכנת הקמפרי שמר על פרופיל נמוך במשך כל השנים שחלפו מאז המצאתו. היום רק 3 אנשים יודעים אותו: שניים מהחברה האיטלקית ואחד משלנו – רב מטעם הרבנות הראשית של ישראל, שנכנס לסוד העניינים בסביבות שנות ה-80 במטרה לבדוק ולהכשיר את המפעל. בזכותו, אגב, עברו לצבוע את המשקה בחומרים סימפטיים יותר מאבקת תולעי שני: השריית המשקה בשילוב של צבע מאכל אדום וקליפות רימונים.

כדי לשמור על חשאיות מקפידה חברת קמפרי לדאוג שאנשי הסוד שלה לעולם לא ייסעו באותה רכבת או יטוסו באותו מטוס. החוק הזה תקף גם לגבי הרכיבים – לעולם לא תמצאו את כל 60 הרכיבים באותו כלי תחבורה.

3 לימונצ'לו - 30% אלכוהול

ליקר לימונים אלכוהלי מרוכז (כ-30% אלכוהול), שמקורו באזור סורנטו (Sorrento) ובאי קאפרי (Capri), הידועים בלימונים האיכותיים הגדלים באזור, שהינם בעלי: חומציות נמוכה וקליפות בעלות מתיקות ועסיסיות גבוהה המפיקות שמן משובח המקנה גוף וארומה ללימונצ'לו


האמת... לא ממש ברור איך נולד הלימונצ'לו ויש כמה אגדות סביב השאלה הזו. יש הטוענים שהוא הומצא בתחילת המאה ה-20 על ידי איזו מאמא איטלקיה שטיפלה בגן לימונים ומכרה את הליקר הצהוב, יש המספרים שהליקר עתיק יותר ושימש דייגים שיצאו לים עם שחר כדי להלחם בקור. ויש המספרים שהליקר פותח על ידי נזירים, כאמצעי נחמד להעביר את הזמן בין התפילות


הלימונצ'לו קל יחסית להכנה מחומרים ביתיים, ורבים באיטליה ובסיציליה נוהגים לכבד את אורחיהם בלימונצ'לו ביתי לאחר הארוחה. הלימונצ’לו מוגש לרוב כדיג’סטיף (משקה אלכוהולי הנמזג בסיום ארוחה טובה)והוא מוגש מאוד קר בכוסות קטנות. את הליקר שומרים בהקפאה על מנת שיהיה קר ככל האפשר בעת השתייה שלו, והמקומיים באיזור אמאלפי אף מקררים את הכוסות לפני המזיגה

במהלך השנים הפך הלימונצ'לו לשם גנרי לליקר האיטלקי המבוסס על לימון והנוצר מחומרים טבעיים בלבד. כיום הלימונצ'לו הוא המשקה האיטלקי ה-2 בצריכתו, לאחר הקמפארי, והוא אף זכה לתואר "המשקה הלאומי של איטליה".

4 גראפה – 40%-60% אלכוהול

גראפה ( Grappa) - בעברית גַּפְתָּה, הוא